REHBERLIK - Atasehir Fen Bilimleri Kurs Merkezi - Özellere Özel - Atasehir/ISTANBUL

REHBERLIK

                                            

       DERS ÇALISMA ALISKANLIGI NASIL KAZANDIRILIR?

 

 


  Atasehir Fen Bilimleri VIP ailesi olarak, ögrencilerde gözlemledigimiz sorunlarin en basinda ögrencilerin derslere karsi gelistirdigi direnç ve belirli bir çalisma aliskanliginin oturtulamamis olmasi gelmektedir. Tabii ki bu durum veliler üzerinde stres olusturmakta ve isleri içinden çikilamaz bir hal almaya itmektedir.

  Biz de bu konuda hem velilerimize hem de ögrencilerimize farkli bir bakis açisi sunarak, sorunlarin çözümünde rol almak amaciyla bu yaziyi sizler için hazirladik.

  Marmara Üniversitesi Atatürk Egitim Fakültesi Ilkögretim Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydin bu konuda söyle diyor: ‘’ Ders çalisma sorunu hem ögretmenlerin hem de anne-babalarin en fazla sikâyet ettikleri konulardan biri. Yetiskinlerin bakis açisina göre, çocuklara her türlü imkân ve firsat saglanmasina ragmen büyük bir sorumsuzluk göstererek ders çalismiyorlar. Ögretmenler, anne babalar, ellerinden geleni yapmalarina ragmen istedikleri sonucu alamayinca da zaman zaman asiri kaygilanip öfkeleniyorlar. Duygularini yönetemedikçe de çocuklarinin ders çalisma sorunu içinden çikilamaz bir hal aliyor’’.

  Aslinda çocuklarin ders çalismamalari sanildigi kadar basit bir durum olmayabilir. Ders çalismamak bireysel nedenlerden kaynaklanacagi gibi ortak sorunlardan da söz edilebilir. Bu ortak sorunlar olarak niteledigimiz durum aslinda ögrenci olmus herkesin yasadigi bir durum. Bir matematik dersi ya da bir Türkçe dersini örnek verelim veya tüm dersler örnegimiz olsun. Her çocuk farkli farkli sebeplere bagli olmak üzere bu derslerden en az birini -ya da hepsini- çalismayi sevmeyecektir ve reddedecektir. Çünkü bu derslerden islene konu ve içerikleri ögrenciler belirlemiyor, disaridan birileri tarafindan belirleniyor. Bu nedenle ders çalismayi sevmek degil sevmemek aslinda dogal olani.

  Ders çalisma sürecinin ödülü ise uzun vadeli. Yani ögrenciler ilerde iyi bir meslek sahibi olunca ya da iyi bir üniversitede okuyunca bu durumu daha iyi anliyorlar. Atasehir Fen Bilimleri VIP olarak velilerimize sürekli uyarisini yaptigimiz, bütün bu ödüllerin yanindaki en büyük düsman ise ögrencilerin saatlerini harcamalarina sebep olan ve ciddi bir zaman kaybi yaratan telefon, tablet, PC, sosyal etkinlikler ve arkadas ortamlari olarak söylenebilir.

  Iste bu noktada akademisyen Oktay Aydin yine su cümleleri kuruyor: “Bir çocugun ders çalisabilmesi için, simdiki hazdan vazgeçip uzun vadeli sikilmayi göze almasi gerekiyor. Iste bu, çogu zaman beynimizin tercihleri ile örtüsmeyen bir durum. Çünkü beynimiz en kisa sürede haz veren faaliyete yönelmeyi sever. Beynin, hazzi kontrol eden alin bölgesi en geç olgunlasan (yirmili yaslar) bölümüdür. Bu nedenle, çocuklarin ders çalismayi istememesi bir suç degil, beyinlerinin tercihidir.”

  Degerli veliler, ögrencilerimize ders çalisma aliskanligi kazandirirken Atasehir Fen Bilimleri VIP olarak Rehberlik Servisimiz tarafindan ögrencilere birey odakli olarak uygulanan su yöntemleri uygulayabilirsiniz.


                               PSIKOLOIK DIRENCI KIRMA

 

Bu asamada, çocugunuzla konusarak günde en az ne kadar ders çalisabilecegini sorun. Diyelim ki yarim saat demis olsun. Bu sürenin yarisi olan 15 dakikayi esas alin. Çocugunuza da “Sen yarim saat dedin ama ben senden yarim saat çalismani istemiyorum, sadece 15 dakika çalismani istiyorum” deyin.

“Çünkü, su an sende öncelikle ders çalisma aliskanligini kazandirmamiz gerekiyor” gibi bir açiklama, uygulamanin baslangiç mantigini çocugun fark etmesini saglar. Ikinci asamadaki temel hedef, çocugunuzun belirlenen süreyi her gün çalismasini saglamak olmali. Bunun için ona, “Belirledigimiz süre ile ilgili bazi kurallarimiz var. Bu kurallarimizdan birincisi, belirledigimiz bu 15 dakikalik çalisma süresini her gün tekrarlayacagiz. Tüm sürelerimizi biriktirip hafta sonu çalismak yok” seklinde bir açiklama yapin. Düzeni kurun. 

Bu asamada, çocugunuzun çalisma ortami ile ilgili düzenin oturtulmasi gerekiyor. Çocuga, “Ikinci kuralimiz, televizyon karsisinda, yatarak, uzanarak çalismak yok. Belirledigimiz süreyi, çalisma odamizda ve masamizda tamamliyoruz. Çünkü, senin hep ayni ortamda çalismani saglayarak çalisma aliskanligini pekistirmek istiyoruz” demelisiniz.

 

 OTOKONTROLÜ SAGLAYIN 

 

  Çocugunuzun belirlenen sürenin altina düsmemesini saglayin. Bu asamada çocugunuzla, “Senden, belirledigimiz 15 dakikalik sürenin altina düsmemeni istiyorum. Bunun nedeni, senin ders çalisma aliskanligini kazanabilmen için otokontrolünü güçlendirmeyi istememiz. Böylece, belirli bir öz disiplin kazanacak ve bu aliskanligi iyice güçlendirmis olacaksin” seklinde konusun. Masasina bir çalar saat koyarak kurmasini istemek ve süreyi çalar saatle kontrol altina almak mümkün.


                                 MOTIVASYONU ARTIRIN

   Besinci son adimda, çocugunuzun motivasyonunu gelistirici hamleyi yapmak son derece önemli. Çocugunuza, belirlenen sürenin üstüne çikmakta serbest oldugunu söyleyin. Bir baska ifadeyle, “Eger istersen, 15 dakikadan daha fazla çalisabilirsin” anlaminda bir mesajla, çocugun çalisma istegindeki yogunlasmaya bagli olarak tercih yapmasi saglayin. Özellikle bu asamada, çocuklarin birçogu, kendilerinin bile farkinda olmadiklari sekilde belirledikleri sürenin üstüne çikiyor. Böylece çocuklar, düsündükleri ve belirledikleri sürenin üstüne çikmanin gururunu yasiyor ve basarili olduklari ya da basarili olacaklari inancini iyice güçleniyor. Bu hissedis, onlar açisindan önemli bir kirilma asamasi. Unutulmamali ki, her basarisizlik bir sonraki basarisizligin, her basari da bir sonraki basarinin zeminini hazirlar.


  

                                         DIKKAT

   

 

  Temel aliskanliklarin ve yeni davranislarin kazandirilmasi için yaklasik olarak 21 gün tekrar edilmesi gerekiyor. Bu nedenle, çocuklarin ders çalisma aliskanligini kazandirmak amaciyla yapilacak bu uygulama 2-3 hafta kadar hiç degistirilmeden aynen devam ettirilmeli. Böylece, çocugun beyninde ders çalisma ile ilgili nörolojik aktiviteyi iyice belirginlestirmek ve kaliciligi saglamak mümkün olur.

  Bizler tüm bu süreçleri Atasehir Fen Bilimleri VIP bünyesinde her çocuga özel ve ayri bir birey oldugu gerçegi üzerinde durarak yaklasiyoruz. Her ögrenme süreci ve aliskanligin kisiye özel oldugunu biliyor ve buna uygun ilerliyoruz.

                                                                Atasehir Fen Bilimleri VIP Kurs Merkezi

                                                                                  Rehberlik Servisi